Nebulizacja staje się coraz popularniejszą formą leczenia chorób związanych z układem oddechowym, jak też profilaktyki zdrowotnej. Aerozoloterapia sprawdza się w leczeniu astmy POChP, zapalenia oskrzeli, płuc, mukowiscydozy, rozedmy, bronchitu, ale też takich powszechnych schorzeń jak przeziębienie, zapalenie nosa, gardła i zatok. Popularność podawania leków w sposób wziewny z pewnością będzie rosnąć, tak jak rośnie liczba osób chorujących na schorzenia układu dróg oddechowych. Jak informuje WHO na świecie tylko na astmę choruje 235 milionów ludzi, a największy odsetek pacjentów odnotowuje się wśród dzieci [1].
Nebulizacja i jej możliwości
Nebulizacja jest specjalną formą dobrze znanej od wieków na całym świecie inhalacji. W tej terapii lek w specjalnym urządzeniu zwanym nebulizatorem przekształcany jest z postaci ciekłej w mgiełkę. Następnie substancja czynna trafia bezpośrednio do dróg oddechowych, aby tam zostać przechwycona przez naczynia włosowate. Współczesne aparaty do podawania leków w formie wziewnej nie wymagają koordynacji oddechu ze strony pacjenta. Mogą być zatem bez problemów stosowane w przypadku osób w ostrym stanie, czy też u najmniejszych dzieci w wieku niemowlęcym. Wśród wielu zalet aerozoloterapii warto też wymienić możliwość doboru indywidualnej dla każdego chorego dawki i rodzaju leku. Istnieje też możliwość podawania jednocześnie kilku leków oraz prowadzenia równoczesnej farmakoterapii wraz z tlenoterapią [2].
Nic zatem dziwnego, że aerozoloterapia jest chętnie wybierana zwłaszcza przez rodziców. Dzieci w każdym wieku regularnie wymagają leczenia dróg oddechowych. Przeziębienia i różnorakie zapalenia są u najmłodszych na porządku dziennym. Przyjmowanie leków w formie tabletek wiąże się z powikłaniami i skutkami ubocznymi. Nebulizacja daje szanse na szybkie, bezbolesne i skuteczne podanie leku, który trafia centralnie w źródło choroby.
Skutki uboczne i przeciwwskazania
Jak każda forma terapii, tak samo nebulizacja posiada specyficzne przeciwwskazania. Na pewno nie jest to metoda podawania leku dedykowana osobom z ciężką niewydolnością serca, niewydolnością układu oddechowego, czy też nebulizacja nie jest wykonalna w przypadku krwotoku z dróg oddechowych. Jakiekolwiek skutki uboczne, które pojawiają się w związku z inhalacją mogą wynikać jedynie ze złego dobrania leku – jego typu czy też dawki, lub złej aplikacji. Działania niepożądane mogą wystąpić w przypadku, kiedy w niepoprawny technicznie sposób będziemy używać inhalatora. Chodzi o sytuację, w której zamiast ustnika wykorzystamy do inhalacji maski stworzonej dla najmłodszych pacjentów. Wówczas podawany lek może osadzać się w okolicach oczu.
- http://www.who.int/respiratory/asthma/en
- Droszcz W.: Aerozoloterapia w astmie. Przew. Lek. 2001, 4, 32-37.