Home / Kompendium / Terapia inhalacyjna – proces, efektywność, czas, wydajność.

Terapia inhalacyjna – proces, efektywność, czas, wydajność.

inhalacja.pl, Akcja Inhalacja

Współcześnie coraz więcej osób wybiera terapię inhalacyjną, rezygnując z doustnego, czy też pozajelitowego podawania leków. Zwrot właśnie w tym kierunku ma wiele przyczyn. Przede wszystkim, na rynku dostępna jest nowoczesna aparatura służąca efektywnemu podawaniu leków w trybie wziewnym (nebulizatory pneumatyczne i ultradźwiękowe). Po drugie, sama liczba profesjonalnych leków do inhalacji w ciągu ostatnich kilku dekad uległa wyraźnemu zwiększeniu. I w końcu ostatnia przyczyna – specjaliści, jak też sami pacjenci doceniają zalety jakie posiada wziewne podanie substancji czynnej.

InhalacjaDrogOddechowychMówiąc o rozwoju technologii służącej inhalacji, trzeba wspomnieć o profesjonalnych nebulizatorach. Tego typu aparaty, mają tę przewagę nad tradycyjnymi inhalatorami, że nie wymagają koordynacji oddechu z pracą urządzenia. Dzięki czemu mogą być z pożytkiem stosowane u małych dzieci, jak też osób starszych, czy po prostu ciężko chorych. Proces przygotowania mgiełki do podania pacjentowi w nowoczesnych aparatach polega na rozproszeniu cząsteczki za pomocą sprężonego powietrza, bądź ultradźwięków. Nebulizatory są skonstruowane w taki sposób, że jedynie najmniejsze cząsteczki opuszczają urządzenie i mają szansę trafić do dolnych dróg oddechowych użytkownika. Większe są zatrzymywane we wnętrzu aparatu. Mówimy tutaj o bardzo ważnym parametrze, czyli tzw. objętości martwej (zwykle waha się ona od 1 do 3 ml).

Specjaliści są zgodni, że aby nebulizacja rzeczywiście była efektywna, a równocześnie nie męcząca dla pacjenta, czas trwania nie może przekraczać 10 minut. Jeśli chodzi o objętości oblicza się optymalną wielkość na 4-5 ml, a szybkość przepływu na poziomie 8l/min [1].

Na wydajność ma również wpływ odpowiednie dobranie urządzenia pod konkretnego pacjenta, oraz prawidłowe użytkowanie nebulizatora od strony technicznej. Do nebulizacji wykonywanej u dzieci starszych, młodzieży i dorosłych zaleca się stosowanie ustnika, ponieważ przy używaniu maski ustno-nosowej dochodzi dodatkowo do zmniejszenia depozycji płucnej nawet o 13–22%.

1. Hess D. R.: Nebulizers: Principles and Performance. Respir. Care 2000, 45, 609-617.