Home / Kompendium / Problemy z jakimi można się spotkać podczas inhalacji

Problemy z jakimi można się spotkać podczas inhalacji

Podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, tak samo nebulizatory czasami sprawiają problemy natury technicznej. Jednak prawidłowe użytkowanie, przestrzeganie zasad i instrukcji producenta może jakiekolwiek usterki praktycznie wyeliminować.

W przypadku inhalatorów pneumatycznych i ultradźwiękowych szalenie ważną kwestią jest higiena. To właśnie w związku z nieregularnym czyszczeniem nebulizatora, pojawia się najwięcej awarii. Systematyczne mycie, nawet kilka razy w tygodniu sprawi, że resztki leku nie zatkają przewodów [1]. Inna sprawa, to fakt, że pojemnik na lek dobrze jest wymieniać nawet raz na 3 miesiące, jeśli w domu pali się papierosy. W przeciwnym przypadku ten element należy wymieniać raz na 6-12 miesięcy. Inną częścią, którą również warto wymieniać stosunkowo często jest filtr powietrza. Sugeruje się, aby wymienić filtr każdorazowo, gdy obniżają się parametry techniczne urządzenia, jeśli zauważymy, że jego kolor zmienił się z białego na szary – nie zwlekajmy z wymianą! (producenci polecają wymianę raz na 3 miesiące). Ważną kwestią o której trzeba wspomnieć to również konieczność ustawiania nebulizatora na twardej powierzchni podczas inhalacji. Jeśli będziemy stawiać sprzęt na dywanie istnieje ryzyko, że kurz szybko zablokuje kanały wentylacyjne aparatu. Duszą każdego inhalatora pneumatycznego jest kompresor. Aby urządzenie działało sprawnie zgodnie z gwarancją producenta (tj. zazwyczaj od 3 do 5 lat), warto zadbać o regularny serwis tego elementu.

Przed każdym użyciem nebulizatora, należy sprawdzić podłączenie przewodu powietrza, wyregulować przepływomierz, sprawdzić i oczyścić otwór w nebulizatorze, pamiętać o umieszczeniu w pojemniku rozpylacza.

Stosując się do powyższych reguł, będziemy mogli cieszyć się długą i bezproblemową inhalacją o wysokich parametrach i zadowalającej skuteczności.

Czy wiesz że...?

Jeśli w domu pali się papierosy, pojemnik na lek dobrze jest wymieniać nawet raz na 3 miesiące.

1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05