Home / Kompendium / Od inhalacji do nebulizacji

Od inhalacji do nebulizacji

inhalacja.pl

Osoby szukające informacji na temat nowoczesnej inhalacji mogą być nieco zdezorientowane, ponieważ, często obok pojęcia inhalacji i inhalatorów, pojawia się termin – nebulizacja (Liquid atomization, nebula – mgła). Brzmi bardziej obco i często jest to pojęcie traktowane, jako synonim dla inhalacji. Nie jest tak jednak do końca.

Różnice między inhalacją, a nebulizacją

Inhalacja jest tradycyjną formą leczenia problemów z drogami oddechowymi. Z pewnością wielu z nas próbowało takiej terapii w domowych warunkach. Wystarczyło do misy z gorącą wodą nalać olejek eteryczny, następnie nakryć głowę ręcznikiem i nad oparami rozpocząć wdychanie gorącej pary wodnej. Taka inhalacja przynosiła pewną ulgę, ale raczej chwilowo, eliminując symptomy, a nie źródło choroby. Można było w ten sposób udrożnić nos, ale już lek podany w takiej formie nie miał szans na skuteczne dotarcie do płuc, czy też oskrzeli. Tutaj z pomocą pojawiła się właśnie nebulizacja. Zamiast gorącej pary wodnej, mamy do czynienia z delikatną mgiełką. Zamiast misy z wodą – do wykonania inhalacji służy nebulizator. Jest to profesjonalne urządzenie, które za pomocą sprężonego powietrza, lub ultradźwięków rozbija lekarstwo na mikroskopijne elementy, które mogą dotrzeć w głąb układu oddechowego [1]. Nowoczesne nebulizatory to krok w przód, jeśli chodzi o technologiczny rozwój względem tradycyjnych inhalacji parą wodną, ale też względem dobrze znanych kieszonkowych inhalatorów – proszkowych, czy ciśnieniowych.

1. Lange C., Finlay W.: Liquid atomizing: nebulizing and other methods of producting aerosols. J. Aerosol Med. 2008, 19, 28-35.