Home / Kompendium / Jak wybrać inhalator?

Jak wybrać inhalator?

inhalacja.pl

W związku z rosnącą popularnością inhalacji za pomocą nowoczesnych nebulizatorów, coraz większa liczba producentów, promuje swoje urządzenia wśród pacjentów. Często klient jest zostawiony sam sobie. Nie wie na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie i nie jest to zaskakujące, ponieważ inhalacja tego typu to pewna nowość. Jak dokonać trafionego wyboru? Podpowiadamy poniżej.

Przede wszystkim, warto wiedzieć, że na rynku mamy zasadniczo dwa typy nebulizatorów – pneumatyczne i ultradźwiękowe. W przypadku tych pierwszych można stosować generalnie wszystkie rodzaje leków, od antybiotyków, przez steroidy, kończąc na mukolitykach. Natomiast w przypadku modeli ultradźwiękowych udowodniono, że ultradźwięk może mieć negatywny wpływ na cząsteczki glikokortykosteroidów, dornazy, czy też niektórych antybiotyków. Maszyn tego typu nie zaleca się także do stosowania u noworodków i niemowląt [1].

Wybierając inhalator, trzeba również zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek jakie wytwarza. Im mniejsza wielkość cząsteczki tym dalej zawędruje lek po drogach oddechowych. Duże cząsteczki o wielkości 5-8 mikro m osadzą się w nosie i gardle, nie zostaną doprowadzone w głąb układu oddechowego. Optymalnie przyjmuje się, że aby nebulizator był skuteczny powinien wytwarzać cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikro m. Wskaźnikami, które informują pacjenta o wielkości cząsteczek są MMAD i MMD [2].
Szukając nebulizatora, warto również zwrócić uwagę na poziom głośności. Zwłaszcza jeśli ma to być urządzenie, z którego będą korzystać dzieci. Dobrze, jeśli głośność jest na poziomie niższym niż 60 dB.

Kupując urządzenie, dobrze jest również sprawdzić co dokładnie wchodzi w skład zestawu. Dla małych dzieci dołączona powinna być specjalna maseczka ustno – nosowa, dla osób starszych natomiast ustnik.

Współczesne inhalatory wyróżniają się swoją wydajnością, ale też mobilnością. Istnieje możliwość spakowania nebulizatora w poręczną torbę i zabrania ze sobą na wakacje, wyjazd służbowy itp.

  • Wielkość cząsteczki
  • Poziom głośności
  • Akcesoria
  • Wydajność
  • Mobilność
inhalacja.pl

1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05.
2.Brun P. H. Le, Boer A. H., Heijerman H. G. M., Frijlink H. W.: A review of the technical aspects of drug nebulization. Pharmacy World & Science 2000, 22, 75-81.