W związku z rosnącą popularnością inhalacji za pomocą nowoczesnych nebulizatorów, coraz większa liczba producentów, promuje swoje urządzenia wśród pacjentów. Często klient jest zostawiony sam sobie. Nie wie na co zwrócić uwagę wybierając urządzenie i nie jest to zaskakujące, ponieważ inhalacja tego typu to pewna nowość. Jak dokonać trafionego wyboru? Podpowiadamy poniżej.
Przede wszystkim, warto wiedzieć, że na rynku mamy zasadniczo dwa typy nebulizatorów – pneumatyczne i siateczkowe. W przypadku tych pierwszych można stosować generalnie wszystkie rodzaje leków, od antybiotyków, przez steroidy, kończąc na mukolitykach. Natomiast modele siateczkowe mogą służyć do podawania wszystkich leków i wyrobów medycznych przeznaczonych do nebulizacji z wyjątkiem kwasu hialuronowego, który może uszkodzić siateczkę i tym samym doprowadzić do uszkodzenia nebulizatora [1].
Wybierając inhalator, trzeba również zwrócić uwagę na wielkość cząsteczek jakie wytwarza. Im mniejsza wielkość cząsteczki tym dalej zawędruje lek po drogach oddechowych. Duże cząsteczki o wielkości 5-8 mikro m osadzą się w nosie i gardle, nie zostaną doprowadzone w głąb układu oddechowego. Optymalnie przyjmuje się, że aby nebulizator był skuteczny powinien wytwarzać cząsteczki w rozmiarze od 1 do 5 mikro m. Wskaźnikami, które informują pacjenta o wielkości cząsteczek są MMAD i MMD [2].
Szukając nebulizatora, warto również zwrócić uwagę na poziom głośności. Zwłaszcza jeśli ma to być urządzenie, z którego będą korzystać dzieci. Dobrze, jeśli głośność jest na poziomie niższym niż 60 dB.
Kupując urządzenie, dobrze jest również sprawdzić co dokładnie wchodzi w skład zestawu. Dla małych dzieci dołączona powinna być specjalna maseczka ustno – nosowa, dla osób starszych natomiast ustnik.
Współczesne inhalatory wyróżniają się swoją wydajnością, ale też mobilnością. Istnieje możliwość spakowania nebulizatora w poręczną torbę i zabrania ze sobą na wakacje, wyjazd służbowy itp.
Możemy wyróżnić cztery zasadnicze typy inhalatorów, które dostępne są w sprzedaży – ciśnieniowe, proszkowe, pneumatyczne i siateczkowe. Każdy z nich ma swoje specjalistyczne przeznaczenie oraz sposób pracy.
Aby prawidłowo dobrać inhalator, dopasowany do wieku, typu schorzenia, czy też rodzaju podawanego leku, najlepiej skonsultować się z lekarzem, lub farmaceutą. Należy pamiętać o odpowiednim używaniu ustnika, oraz maski ustno – nosowej. Warto również wiedzieć, że istnieją specjalistyczne rozwiązania umożliwiające inhalacje u osób przewlekle leżących, które nie mogą korzystać z leczenia w pozycji pionowej. Częstym błędem jest stosowanie leków, których przeznaczeniem nie jest inhalacja a np. wstrzyknięcie (hydrokortyzon). Najważniejsza podczas inhalacji jest prawidłowa technika, która polega na pogłębionym wdechu przez usta, oraz na zatrzymaniu oddechu na moment na jego szczycie, aby zwiększyć efekt przyjęcia leku.
- Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05.
- Brun P. H. Le, Boer A. H., Heijerman H. G. M., Frijlink H. W.: A review of the technical aspects of drug nebulization. Pharmacy World & Science 2000, 22, 75-81.