No i stało się. Po namowie lekarza, a być może pod wpływem reklamy, sugestii farmaceuty lub znajomych kupiliśmy swój pierwszy nebulizator. Jedyne co teraz nam pozostaje to rozpoczęcie inhalacji. No dobrze, ale jak się do tego zabrać? Przeczytaliśmy instrukcję, opinie i co dalej? Przedstawiamy krótką instrukcję.
HIGIENA
Podstawową zasadą użytkowania nebulizatora – pneumatycznego, czy siateczkowego, jest higiena. Przed złożeniem urządzenia zgodnie z dołączoną instrukcją producenta, należy przemyć i osuszyć ręce. Po skończonej inhalacji natomiast, obligatoryjnie trzeba przemyć ciepłą wodą i pozostawić do osuszenia wszystkie elementy. Suche elementy następnie dobrze jest złożyć i przechowywać w sterylnym miejscu. Ważna uwaga! Modele siateczkowe są delikatniejsze niż pneumatyczne, dlatego w ich przypadku podczas czyszczenia należy postępować bardzo ostrożnie, chociażby po to, aby nie uszkodzić siatki [1].
ODDECH
Po prawidłowym zmontowaniu urządzenia, wprowadzeniu leku i rozpoczęciu jego pracy, obowiązuje w każdym typie nebulizatora ta sama zasada. Chodzi o wykonanie raz na jakiś czas głębokiego wdechu i zatrzymania go na 5 do 10 sekund. Pomoże to zwiększyć ilość leku w dolnych drogach oddechowych.
AKCESORIA
Istotną kwestią jest również prawidłowe używanie ustnika, oraz maseczki. Dla osób dorosłych i dzieci starszych dedykowany jest ustnik, natomiast w przypadku niemowląt należy korzystać z maseczki, bądź smoczka do inhalacji.
POSTAWA
Generalnie zaleca się, aby nebulizacja była wykonywania u osób siedzących prosto. Jednak istnieją specjalne urządzenia umożliwiające inhalację u pacjentów, którzy nie potrafią uzyskać pozycji pionowej i warto o takie rozwiązania dopytać farmaceutę podczas zakupu. Sam nebulizator powinien być ustawiony w pozycji pionowej.
CZAS
Nebulizacja trwa zazwyczaj od kilku do kilkunastu minut. Inhalacja powinna być realizowana o określonych porach wyznaczonych przez lekarza. Kiedy uznajemy, że proces został zakończony? W przypadku urządzeń pneumatycznych informuje nas o końcu zabiegu charakterystyczne bulgotanie, natomiast w aparatach ultradźwiękowych nie występuje owe bulgotanie, inhalacja kończy się wraz z wyczerpaniem leku w nebulizatorze.
Na koniec nie zapominajmy o przemyciu dłoni, jak też twarzy wodą z mydłem. W przypadku dorosłych i dzieci starszych, sugeruje się przepłukanie wodą także jamy ustnej.
Udanej inhalacji!
- Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05