Home / Kompendium / Inhalacja – modna, praktyczna, wygodna

Inhalacja – modna, praktyczna, wygodna

inhalacja.pl

Dlaczego coraz więcej osób wybiera inhalację?

Wziewne podawanie leku z roku na rok zyskuje na popularności. Zwłaszcza rodzice, coraz chętniej decydują się na zakup profesjonalnego nebulizatora dla swoich pociech. Dlaczego? Aby bezpiecznie, wygodnie, nieinwazyjnie i bezboleśnie podać lek. Klasyczne podawanie leku, czyli doustne lub pozajelitowe przegrywa konkurencję z metodą wziewną, zwłaszcza w przypadku takich chorób jak astma, rozedma płuc, czy przewlekłe zapalenie oskrzeli. Dlaczego? Ponieważ lek w formie mgiełki, pobrany w formie inhalacji w dużym stężeniu trafia bezpośrednio do dróg oddechowych. Minimalizujemy jakiekolwiek skutki uboczne, przez niewielkie stężenie leku we krwi [1].

Dlaczego warto?

Gdzie jeszcze wziewne podawanie leku znajdzie zastosowanie? Choćby w terapii przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), mukowiscydozy, zespołu nieruchomych rzęsek, leczenia zakażeń grzybiczych układu oddechowego, przewlekłego zapalenia krtani oraz stanów pooperacyjnych dróg oddechowych.

Ważną zaletą nebulizacji jest fakt, że może być z pożytkiem stosowana profilaktycznie, a nie tylko jako reakcja na chorobę. Zgodnie z maksymą, że lepiej zapobiegać niż leczyć.

Inhalacja jest metodą bardzo demokratyczną, ponieważ może być stosowana przez wszystkich. W nowoczesnych aparatach znajdziemy rozwiązania dopasowane do potrzeb niemowląt, dzieci starszych, dorosłych, oraz seniorów.

Przyszłość inhalacji

Co ciekawe naukowcy pracują nad możliwością wziewnego podawania leku także w przypadku leczenia migren, nowotworów, ale też w hormonoterapii zastępczej [2]. Być może w przyszłości także insuliny nie trzeba będzie podawać w formie iniekcji, ale właśnie w postaci wziewnej. Byłoby to wielkie ułatwienie dla setek tysięcy diabetyków na całym świecie.

inhalacja.pl

Bibliografia:

1. Droszcz W.: Aerozoloterapia w astmie. Przew. Lek. 2001, 4, 32-37.
2. Dolovich M. B., Ahrens R. C., Hess D. R., Anderson P., Dhand R., Rau J. L., Smaldone G. C., Guyat G.: Wybór inhalatorów do wziewnego stosowania leków rozszerzających oskrzela i kortykosteroidów. Wytyczne American College of Chest Physicians i American College of Asthma, Allergy and Immunology. Medycyna Praktyczna 2005, 127, 335-371.