Home / Kompendium / Inhalacja małych dzieci

Inhalacja małych dzieci

inhalacja.pl

Nebulizacja w przeciwieństwie do tradycyjnych kieszonkowych inhalatorów proszkowych i ciśnieniowych daje duże możliwości, jeśli chodzi o korzystanie z metody wziewnej przez dzieci. Urządzenia nie wymagają bowiem koordynacji na linii – pacjent a aparatura. Jednak nadal, dla najmłodszych dzieci głośno buczący kompresor nebulizatora, jak też sam proces podawania leków jest dość kłopotliwy. Producenci jednak starają się, aby swoją ofertę dopasować do szczególnych wymagań najmłodszych użytkowników. Co oferują?

Zaprojektowane dla dzieci

Przeglądając modele nebulizatorów możemy znaleźć produkty o bardzo nowatorskim designie – w formie dziecięcych zabawek. Taka estetyka, może przełamać tzw. pierwsze lody, zminimalizować stres dziecka już na starcie. Jednak sam wygląd to niejedyna warta docenienia rzecz. Kompresory w nowej generacji nebulizatorach pracują coraz ciszej. Bez problemów znajdziemy systemy, które emitują głośność na poziomie niższym niż 60 dB. Jeśli nadal będzie to hałas zbyt duży dla naszego dziecka, wówczas warto pomyśleć o dłuższym przewodzie powietrza. Umożliwi on ustawienie kompresora z dala od naszej pociechy, nawet w innym pokoju.

Tyle oferuje nam współczesna technika, a co rodzice mogą zrobić dla swoich dzieci, aby oswoić ich z inhalacją? Na pewno, bardzo ważną kwestią jest odwrócenie uwagi malucha. Podczas podawania leku można włączyć dziecku bajkę, zagrać w ulubioną grę szkraba, metod na odwrócenie uwagi jest multum.

inhalacja.pl
inhalacja.pl

Zwalczając strach

Jak każdy z nas doskonale wie – strach ma wielkie oczy. Aby ten strach był dla dziecka mniejszy, trzeba oswoić syna bądź córkę z samym urządzeniem, na długo przed tym jak je uruchomimy. Można dać dziecku elementy do zabawy, opowiedzieć o zasadach pracy aparatu, czy w końcu samemu zaprezentować na sobie jak założyć maseczkę bądź ustnik. Pamiętajmy, że rodzic jest dla każdego dziecka swoistą wyrocznią, wzorem, przykładem. Dlatego, jeśli najpierw sami skorzystamy z inhalacji, istnieje duża szansa na to, że maluch będzie chciał po nas tę czynność powtórzyć.

Jeśli chcemy zgłębić swoją wiedzę na temat zasad i technik stosowania nebulizacji u dzieci, dobrym źródłem informacji będzie opracowanie pani Cichockiej – Jarosz [1].

Bibliografia:

1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05.