Home / Kompendium / Charakterystyka leków do inhalacji

Charakterystyka leków do inhalacji

inhalacja.pl

Lista leków, które możemy podawać w formie nebulizacji jest długa. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości będzie się rozrastać. Rozważa się bowiem, aby w procesie inhalacyjnym podawać także leki przeciwbólowe, substancje stosowane w terapii migren, czy też w terapii nowotworowej [1]. Ciekawostką jest także, że być może za jakiś czas insulina będzie podawana właśnie w taki nieinwazyjny sposób jak inhalacja. Jednak główne zastosowanie leki do inhalacji znajdują przy chorobach górnych i dolnych dróg oddechowych.

Trzy postaci leków do nebulizacji

Roztwory zazwyczaj zawierają w sobie substancje pomocnicze, których celem jest doprowadzenie do izotonii (chodzi o uzyskanie identycznych stężeń rozpuszczonych w roztworze elektrolitów). Taką substancją może być choćby chlorek sodu (NaCl).

W przypadku zawiesin nanocząstek, badacze starają się wykorzystać leki podawane na ten moment dożylnie czy domięśniowo właśnie w procesie inhalacji. Przykładem takich badań jest podawanie przez Mc Conville’a i jego współpracowników zawiesin z itrakonazolem myszom, w wyniku czego udało się uzyskać wysokie stężenie leku w płucach zwierząt. Wynik tych badań pokazuje, że można poprzez inhalację uzyskać wyższe stężenie leku w osoczu i wyeliminować działania niepożądane [2].

Ostatnią formą leków, które można podawać drogą wziewną są liposomy. Ta postać przydaje się przy substancjach lipofilowych, które wykazują mniejsze właściwości drażniące, przy większej aktywności. Badania na zwierzętach pokazały, że podawania insuliny w zawiesinie liposomów daje lepsze lepsze rezultaty niż w formie roztworu [3].

Leki wykorzystywane w procesie nebulizacji

lek-nebulizatorW zależności od schorzenia i stanu pacjenta, możemy skorzystać z terapii z wykorzystaniem konkretnego, odpowiednio dobranego leku. Zaleca się, aby w przypadku nebulizacji korzystać z następujących leków:

  • antybiotyki,
  • glikokortykosteroidy,
  • mukolityki,
  • bronchodylatory,
  • kromony,
  • surfaktant.

Celem stosowania leków mukolitycznych jest upłynnienie wydzieliny oskrzelowej, co znajduje zastosowanie przy mukowiscydozie, czy też przewlekłym zapaleniu oskrzeli. Antybiotyki podawane są przy nowych zakażeniach oskrzelowo – płucnych, jak też w związku z zaostrzeniem przewlekłych stanów zapalnych. Sterydy powinny być podawane tylko przez inhalatory pneumatyczne, ponieważ modele ultradźwiękowe mogą mieć negatywny wpływ na cząsteczki tych leków.
Jednak, aby inhalacja przyniosła pozytywny efekt może być stosowana nawet bez wykorzystania konkretnego leku. Pozytywne efekty terapeutyczne, takie jak nawilżenie śluzówki daje nebulizacja z wykorzystaniem roztworu soli fizjologicznej. Taka profilaktyka wskazana jest osobom narażonym na osuszanie nabłonka (pracujących w pomieszczeniach klimatyzowanych).

1. Swarbrick J., Boylan J. C.: Encyclopedia of Pharmaceutical Technology. New York: Marcel Dekker, 2002
2. Rau J. L., Ari A., Restrepo R. D.: Performance comparision of nebulizer designs: constant-output, breath-enhanced and dosimetric. Respir. Care 2004, 29, 174-179.
3. Desai T. R., Hancock R. E.W., Finlay W. H.: A facile method of delivery of liposomes by nebulization. J. Control. Rel. 2002, 84, 69-78