Home / Kompendium / Alergia – wsparcie inhalacji

Alergia – wsparcie inhalacji

inhalacja.pl

Można powiedzieć, że w dzisiejszych czasach ludzkość przeżywa prawdziwą epidemię alergii. Według Białej Księgi alergii z 2011 roku na choroby alergiczne cierpi około 30-40 procent populacji świata. Najczęstsze postacie to pyłkowica (20%) i astma oskrzelowa (5-8%) [1]. Czym w ogóle jest alergia z definicyjnego punktu widzenia? Krótko mówiąc alergia to specyficzna nadwrażliwość tkanek na konkretne substancje, zwane alergenami.

Choroby alergiczne
Pyłkowica
Astma oskrzelowa

Nebulizacja ratunkiem

Naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom alergików wychodzi aktualnie nebulizacja. Tego typu inhalacja, jako że nie wymaga współpracy pacjenta z urządzeniem, sprawdza się doskonale w przypadku użytkowania przez najmniejsze dzieci. Jak tłumaczy Magdalena Rybner, specjalistka medycyny rodzinnej – inhalacja przy użyciu nowoczesnego nebulizatora zastosowana odpowiednio wcześnie może pozwolić choremu uniknąć konieczności brania antybiotyku, a na pewno skróci czas trwania choroby i wyraźnie złagodzi jej objawy. Lekarz zauważa również, że – wiele matek moich małych, alergicznych pacjentów doceniło nebulizatory. Kiedy przekonały się, jakie efekty daje wykonana przy ich użyciu inhalacja, bez namysłu kupiły taki aparat do domu. Teraz przy pierwszych symptomach choroby robią dziecku inhalację i najczęściej udaje się uniknąć rozwoju choroby [2].

U alergików, oraz osób, które przejawiają skłonność do astmy najczęściej stosuje się leki rozkurczające oskrzela. Należy pamiętać, że w przypadku małych dzieci lepszym rozwiązaniem będzie stosowanie urządzeń pneumatycznych, zamiast ultradźwiękowych.

inhalacja.pl

Bibliografia:
1. Pawankar R, Canonica GW, Holgate ST, Lockey RF. WAO White Book on Allergy. World Allergy Organization, 2011.
2. https://www.doz.pl/czytelnia/a716-Nebulizacja_drog_oddechowych