W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się aerozoloterapia. Zwłaszcza wśród osób chorujących na schorzenia związane z pracą układu dróg oddechowych. Alergicy, astmatycy, osoby chorujące z powodu zapalenia płuc, czy oskrzeli, mogą z pożytkiem korzystać z inhalacji, rezygnując z przyjmowania leków w formie tabletek, syropów itp. W jakim celu coraz więcej rodziców przechodzi na aerozoloterapię u swoich pociech, w przypadku poważnych chorób, jak też zwykłego przeziębienia lub profilaktyki? Przyjrzyjmy się zaletom terapii z wykorzystaniem „mgiełki”.
ZALETY
Jako podstawowy plus aerozoloterapii wielu użytkowników podaje nieinwazyjność metody. Lek nie jest wstrzykiwany, terapia nie zakłada też wykonania zabiegu chirurgicznego. Substancja czynna w postaci delikatnej mgiełki dociera drogą wziewną prosto do celu, czyli narządu na którym nam zależy. W porównaniu z leczeniem systemowym inhalacja pozwala na zastosowanie mniejszej dawki leku, ale o większym stężeniu w płucach. Ten parametr zdecydowanie przyśpiesza skuteczność leku, oraz zmniejsza działanie ogólne, praktycznie eliminując jakiekolwiek skutki uboczne. Warto również wspomnieć, że wziewne podawanie leku jest dla niektórych substancji jedynym rozwiązaniem. Chodzi o rekombinat ludzkiej dezoksyrybonukleazy, dornazę α czy antybiotyki [1]. Aerozoloterapia jest też zazwyczaj tańsza w dłuższej perspektywie czasu. Poza tym, dzięki nowoczesnym urządzeniom do przeprowadzania nebulizacji, może być to terapia stosowana skutecznie u osób w każdym wieku – niemowląt, dzieci, dorosłych, jak też seniorów, oraz osób w stanie zaostrzenia choroby.
WADY
Wśród minusów w stosowaniu aerozoloterapii wymienia się na pierwszym miejscu jej czasochłonność i pracochłonność. Wciąż trwają też prace nad rozwojem urządzeń do inhalacji. Mamy do dyspozycji wiele modeli zarówno pneumatycznych, jak też siateczkowych, proszkowych i ciśnieniowych, jednak wciąż wymagają one unowocześnienia. Ostatnią sprawą o jakiej należy wspomnieć jest nieprawidłowa technika inhalacji u samych użytkowników. Mimo że, współczesne inhalatory nie wymagają specjalnej koordynacji wdechu z pracą inhalatora, to dla wielu osób prawidłowe stosowanie urządzenia jest problemem. Przyczyną jest tutaj na pewno słaba edukacja na temat aerozoloterapii. Zwłaszcza ze strony farmaceutów, którzy często nie dość dokładnie informują o prawidłowej technice.
PROBLEMY?
Podobnie jak każde inne urządzenie elektroniczne, tak samo nebulizatory czasami sprawiają problemy natury technicznej. Jednak prawidłowe użytkowanie, przestrzeganie zasad i instrukcji producenta może jakiekolwiek usterki praktycznie wyeliminować.
W przypadku inhalatorów pneumatycznych i siateczkowych szalenie ważną kwestią jest higiena. To właśnie w związku z nieregularnym czyszczeniem nebulizatora, pojawia się najwięcej awarii. Systematyczne mycie, nawet kilka razy w tygodniu sprawi, że resztki leku nie zatkają przewodów [2]. Inna sprawa, to fakt, że pojemnik na lek dobrze jest wymieniać nawet raz na 3 miesiące, jeśli w domu pali się papierosy. W przeciwnym przypadku ten element należy wymieniać raz na 6-12 miesięcy. Inną częścią, którą również warto wymieniać stosunkowo często jest filtr powietrza. Sugeruje się, aby wymienić filtr każdorazowo, gdy obniżają się parametry techniczne urządzenia, jeśli zauważymy, że jego kolor zmienił się z białego na szary – nie zwlekajmy z wymianą! (producenci polecają wymianę raz na 3 miesiące). Ważną kwestią o której trzeba wspomnieć to również konieczność ustawiania nebulizatora na twardej powierzchni podczas inhalacji. Jeśli będziemy stawiać sprzęt na dywanie istnieje ryzyko, że kurz szybko zablokuje kanały wentylacyjne aparatu. Duszą każdego inhalatora pneumatycznego jest kompresor. Aby urządzenie działało sprawnie zgodnie z gwarancją producenta (tj. zazwyczaj od 3 do 5 lat), warto zadbać o regularny serwis tego elementu.
Przed każdym użyciem nebulizatora, należy sprawdzić podłączenie przewodu powietrza, wyregulować przepływomierz, sprawdzić i oczyścić otwór w nebulizatorze, pamiętać o umieszczeniu w pojemniku rozpylacza.
Stosując się do powyższych reguł, będziemy mogli cieszyć się długą i bezproblemową inhalacją o wysokich parametrach i zadowalającej skuteczności.
- Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji wleczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05
- Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji w leczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05