Home / Kompendium / Aerozoloterapia

Aerozoloterapia

inhalacja.pl

W dzisiejszych czasach dużą popularnością cieszy się aerozoloterapia. Zwłaszcza wśród osób chorujących na schorzenia związane z pracą układu dróg oddechowych. Alergicy, astmatycy, osoby chorujące z powodu zapalenia płuc, czy oskrzeli, mogą z pożytkiem korzystać z inhalacji, rezygnując z przyjmowania leków w formie tabletek, syropów itp. Dlaczego coraz więcej rodziców przechodzi na aerozoloterapię u swoich pociech, w przypadku poważnych chorób, jak też zwykłego przeziębienia lub profilaktyki? Przyjrzyjmy się zaletom terapii z wykorzystaniem „mgiełki”.

Zalety

Jako podstawowy plus aerozoloterapii wielu użytkowników podaje nieinwazyjność metody. Lek nie jest wstrzykiwany, terapia nie zakłada też wykonania zabiegu chirurgicznego. Substancja czynna w postaci delikatnej mgiełki dociera drogą wziewną prosto do celu, czyli narządu na którym nam zależy. W porównaniu z leczeniem systemowym inhalacja pozwala na zastosowanie mniejszej dawki leku, ale o większym stężeniu w płucach. Ten parametr zdecydowanie przyśpiesza skuteczność leku, oraz zmniejsza działanie ogólne, praktycznie eliminując jakiekolwiek skutki uboczne. Warto również wspomnieć, że wziewne podawanie leku jest dla niektórych substancji jedynym rozwiązaniem. Chodzi o rekombinat ludzkiej dezoksyrybonukleazy, dornazę α czy antybiotyki [1]. Aerozoloterapia jest też zazwyczaj tańsza w dłuższej perspektywie czasu. Poza tym, dzięki nowoczesnym urządzeniom do przeprowadzania nebulizacji, może być to terapia stosowana skutecznie u osób w każdym wieku – niemowląt, dzieci, dorosłych, jak też seniorów, oraz osób w stanie zaostrzenia choroby.

  • nieinwazyjność
  • dokładność
  • wydajność
  • skuteczność
  • ekonomiczność
  • dla osób w każdym wieku

Wady

Wśród minusów w stosowaniu aerozoloterapii wymienia się na pierwszym miejscu jej czasochłonność i pracochłonność. Wciąż trwają też prace nad rozwojem urządzeń do inhalacji. Mamy do dyspozycji wiele modeli zarówno pneumatycznych, jak też ultradźwiękowych, proszkowych i ciśnieniowych, jednak wciąż wymagają one unowocześnienia. Ostatnią sprawą o jakiej należy wspomnieć jest nieprawidłowa technika inhalacji u samych użytkowników. Mimo że, współczesne inhalatory nie wymagają specjalnej koordynacji wdechu z pracą inhalatora, to dla wielu osób prawidłowe stosowanie urządzenia jest problemem. Przyczyną jest tutaj na pewno słaba edukacja na temat aerozoloterapii. Zwłaszcza ze strony farmaceutów, którzy często nie dość dokładnie informują o prawidłowej technice.

  • czasochłonność
  • pracochłonność
  • nieznajomość techniki

1. Cichocka-Jarosz E.: Technika i zasady stosowania leków w nebulizacji wleczeniu chorób dolnych dróg oddechowych u dzieci. Medycyna Praktyczna Pediatria 2001, 05